Kako očistiti klima-uređaj?

Klima-uređaj je neophodan uređaj koji održava naše domove hladnima tijekom vrućih ljetnih dana. Njegovo čišćenje ključno je za održavanje učinkovitosti i dugovječnosti. Redovito čišćenje filtera za zrak i održavanje klima-uređaja može spriječiti uobičajene probleme s klima-uređajem i održati vaše unutarnje okruženje ugodnim i zdravim. Upravo zbog toga, u nastavku teksta ćemo proći kroz vodič korak po korak o tome kako očistiti klima-uređaj uključujući njegov filter, savjete o održavanju vanjske jedinice i druge zadatke koje je najbolje prepustiti obučenom serviseru, kao što su čišćenje izmjenjivača.

Znakovi prljavog klima-uređaja

  • Klima-uređaj radi tako da zrak kruži u prostoriji. U slučaju da u vašem okruženju ima zagađivača, lako se mogu raspršiti i utjecati na vaše zdravlje.
  • Prljavi filtri zraka, nakupljena prašina na perajama i zavojnicama, krhotine na odvodu kondenzata ili čak rast plijesni. Ovi problemi mogu dovesti do smanjenja učinkovitosti, povećane potrošnje energije i mogućeg oštećenja sustava.
  • Smanjena učinkovitost hlađenja, neobična buka, neugodni mirisi i povećani računi za energiju. 

Alati i materijali potrebni za čišćenje klima-uređaja i kako ih koristiti

  • Blagi deterdžent pomiješan s vodom prikladan je za čišćenje većine dijelova klima-uređaja. Također možete kupiti specijalizirane proizvode za čišćenje u trgovinama.
  • Kao prirodno rješenje možete napraviti otopinu za čišćenje pomoću vode, octa i sode bikarbone. Pomiješajte jednu šalicu octa i pola šalice sode bikarbone u galonu vode. Ova se otopina može koristiti za čišćenje filtara zraka, zavojnica i tavica za odvod kondenzata.
  • Usisavač je izvrstan za uklanjanje prljavštine i krhotina s jedinice. Upotrijebite usisivač s četkom za uklanjanje prljavštine i krhotina s filtera zraka, zavojnica i lopatica ventilatora.
  • Mekana ručna četka korisna je za teško dostupna i osjetljiva područja kao što je zavojnica. Korištenjem četke s mekim vlaknima možete izbjeći oštećenje osjetljivih dijelova jedinice.

Sada kada znate s čime možete očistiti vaš klima-uređaj, pogledajmo različite komponente koje zahtijevaju čišćenje i kako to učiniti.

Čišćenje filtera u klima-uređaju

Filtri (također poznati kao predfiltri) važna su komponenta klima-uređaja koji hvataju prašinu, prljavštinu i ostatke kako bi spriječili ulazak velikih čestica i oštećenje unutarnje jedinice. Neki uređaji, kao što su airHome (linkat proizvod) i mnogi Hitachi klima-uređaji uključuju filtre za pročišćavanje zraka. Ovi dodatni filtri namijenjeni su poboljšanju kvalitete unutarnjeg zraka u prostoriji jer mogu uhvatiti sitnije čestice i/ili spriječiti zagađivače zahvaljujući svom premazu. Čišćenje filtera zraka vitalni je korak u održavanju klima-uređaja jer kada su ovi filtri zraka začepljeni, kapacitet hlađenja klima-uređaja se smanjuje i mogao bi trošiti više energije kako bi osigurao isti učinak hlađenja kao prije.

Koraci čišćenja filtera klima-uređaja:

● Isključite napajanje jedinice.

● Pronađite i uklonite filter za zrak, koji se obično nalazi iza rešetke ili poklopca.

● Upotrijebite meku četku ili usisivač za uklanjanje prljavštine i krhotina iz zračnog filtera.

● Ako se filtri mogu prati, nježno očistite i isperite filter zraka pomoću nježne otopine za čišćenje. Voda ne smije biti iznad 40˚C kako bi se izbjeglo skupljanje filtera.

● Ostavite filter za zrak da se potpuno osuši na zasjenjenom mjestu izvan sunca kako biste izbjegli oštećenje prije ponovnog umetanja u jedinicu.

● S druge strane, ako se filteri ne mogu prati ili su oštećeni, svakako ih zamijenite novim filterima.

Preporučujemo čišćenje filtera prije početka sezone hlađenja ili grijanja, a zatim provjeru i čišćenje filtera svaka 2 tjedna tijekom tih sezona.

Čišćenje izmjenjivača topline klima-uređaja

Izmjenjivač topline kima-uređaja zadužen je za izmjenu topline s freona na zrak i obrnuto. Tijekom godina korištenja klima-uređaja, izmjenjivač topline unutarnje i vanjske jedinice skuplja brojne nečistoće. Ovdje na snagu stupaju filteri koji sprječavaju brzo prljanje samog izmjenjivača topline, no ipak nakon nekog vremena i njega je potrebno očistiti kako klima-uređaj ne bi izgubio na svojoj učinkovitosti, odnosno smanjit će se protok zraka, a samim time i sposobnost izmjene topline.
Kod čišćenja izmjenjivača topline preporučujemo da to odradi serviser zato što se cijelo kućište mora ukloniti i tada se izmjenjivač čisti odgovarajućim sredstvom za čišćenje. Preporučuje se čišćenje jednom godišnje.
Svakako je bitno održavanje i čišćenje klima-uređaja za vrijeme sezone jednom mjesečno. Periodično se mora dezinficirati unutarnja jedinica, ali i provjeriti vanjska i ukloniti s nje moguće nakupine lišća. U slučaju da primijetite da rad klima-uređaja nije uobičajen, svakako pozovite servisera i specijalizirane osobe. 
 

Podijeli