U hotelu Olympia u Vodicama od 9. do 12. travnja održani su Dani inženjera strojarstva, najveći skup strojarske struke u Hrvatskoj, pod sloganom „Zajedno do energetske održivosti“. Kongres je započeo svečanim otvaranjem na kojem su prisutne pozdravili državni dužnosnici, predsjednik Komore Darko Slivar i Nina Dražin Lovrec, predsjednica Hrvatske Komore inženjera građevinarstva, Ariana Korlaet, zamjenica predsjednice Hrvatske komore arhitekata, Natko Vučković, predsjednik Hrvatske komore inženjera elektrotehnike i Vedran Car, predsjednik Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije.
Na ovogodišnjem kongresu sudjelovali smo i predstavili naš stručni časopis Prava klima, izdanje koje donosi aktualne teme iz područja energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije, naprednih inženjerskih rješenja i tehnoloških inovacija.
Najveći interes za okrugli stol o geotermalnoj energiji
Prvi dan 9. međunarodnog kongresa Dani inženjera strojarstva bio je obilježen pozvanim predavanjima o promjenama u zakonodavnom okviru iz područja prostornog uređenja i gradnje, implementaciji BIM sustava za digitalno unapređenje procesa gradnje, o geotermalnoj energiji i dubokim geotermalnim sustavima o kojima je govorio Vladislav Brkić. O potencijalima plitkih geotermalnih sustava u Hrvatskoj govorio je Vladimir Soldo. Okrugli stol s eminentnim sudionicima bavio se svim aspektima geotermalne energije i izazvao veliki interes.
Nakon okruglog stola, rad kongresa nastavio se u četiri tematske cjeline obrađene kroz 11 pozvanih predavanja, 18 stručnih radova s time da ih je 10 predstavljeno usmeno, a 8 u vidu postera i 18 stručnih, odnosno komercijalnih prezentacija.
Poster sekcija tematski vezana za sve cjeline
Svi dijelovi kongresa imaju svoju ulogu i doprinose uspješnosti i izvrsnosti kongresa, ali jedina sastavnica koja povezuje sve ostale odnosi se na Poster sekciju koja je tematski vezana za sve cjeline kongresa: strojarske tehnologije, energetiku i obnovljive izvore energije, istaknuo je dopredsjednik Komore Ivan Tomac prilikom otvaranja Poster sekcije i dodao: - Sekcija sadrži osam iznimno zanimljivih radova koji su fokusirani na sve sfere inženjerskog djelovanja, a posebno strojarske struke.
Sljedeći dan je bio posvećen brojnim stručnim predavanjima i prezentacijama tvrtki sudionika iz područja strojarske tehnologije. Strojarstvo je, kao temeljna tehnička znanost, konzervativno ali samo u pogledu poimanja uzroka tehničkih problema, dok je istovremeno, u rješavanju neželjenih događaja i pojava na strojarskim objektima, izrazito proaktivno,naglašeno je na kongresu. Upotreba IT, CFD analize, CNC strojeva novih inženjerskih tehnologija i materijala, ispitnih metoda, alata i tehnika nezaustavljivo mijenja i usmjerava napredak prema izvrsnosti strojarske tehnologije, zaključeno je na kongresu.
Zapažene stručne prezentacije, pozvana predavanja i stručni radovi obuhvaćali su i područje energetike. Hrvatska se kao članica EU nalazi u energetskoj tranziciji koja uključuje i snažna ulaganja u obnovljive izvore energije, modernizaciju energetske infrastrukture te razvoj vodikovih tehnologija, dok Paket Spremni za 55 (Fit for 55), nova regulativa koju RH donosi te izazovi koje njihova primjena otvara tvrtkama u energetskom sektoru i cijelom gospodarstvu, kao i Nacionalni energetski i klimatski planovi predstavljaju, putokaz su Hrvatske za postizanje ciljeva Fit for 55, zaključak je ove bitne tematske cjeline.
Osim pozvanih predavanja, stručnih radova i stručnih prezentacija, izlagani su radovi s pojedinačnim predstavljanjem tematskih postera.
Veliki značaj geotermalne energije
Treći dan su prezentirani stručni radovi iz područja obnovljivih izvora energije, zanimljivo pozvano predavanje o naseljavanju Marsa, a nakon toga uslijedila je panel diskusija na temu zaštite od požara i tehnološke eksplozije, te zapažena pozvana predavanja iz područja tehničke regulative i stručni radovi. Na samom kraju kongresa prisutnima se obratio predsjednik Komore Darko Slivar, zahvalio svima na učestvovanju i naglasio da je najveći interes sudionika polučio okrugli stol pod nazivom Geotermalna energija: - Geotermalna energija predstavlja značajnu priliku za Hrvatsku da unaprijedi svoj energetski sektor te doprinese dekarbonizaciji i regionalnom razvoju.
Iako su izazovi poput visokih početnih troškova i regulativnih prepreka značajni, uz odgovarajuće mjere poput pojednostavljenja regulative, financijskih poticaja i obrazovanja stručnjaka, moguće je ostvariti puni potencijal ovog obnovljivog izvora energije. Geotermalna energija može postati ključni dio hrvatskog energetskog miksa te doprinijeti održivom razvoju zemlje, a bitno je istaknuti da su ovi projekti dugoročno održivi i velikim dijelom čine investicije koje rade domaće tvrtke, zaključio je Slivar.
Tijekom održavanja međunarodnog kongresa, u predvorju hotela svoje su projekte predstavile brojne međunarodne i domaće tvrtke, kao i predstavnici poslovnih subjekata vezanih uz ovu struku.
Iako je Hrvatska komora inženjera strojarstva (HKIS) osnovana 21. srpnja 2009. godine, put od prvog strukovnog povezivanja inženjera i arhitekata do samostalne strukovne organizacije bio je dug. Prvo organiziranje inženjera i arhitekata na ovim prostorima u Klub inžinirah i arhitektah zabilježeno je 1878. godine, dok je 1884. godine osnovano Društvo inžinira i arhitekata u Hrvatskoj i Slavoniji, a 1919. Udruženje jugoslavenskih inženjera i arhitekata. Nakon toga uslijedio je prekid organiziranog djelovanja od 1947. do 1998. godine kad je osnovana Hrvatska komora arhitekata i inženjera u graditeljstvu (HKAIG). Od tada pa do 2009. godine ovlašteni inženjeri strojarstva koji obavljaju poslove u graditeljstvu djelovali su u sklopu HKAIG-a, a od 2009. godine u Hrvatskoj komori inženjera strojarstva kao samostalnoj pravnoj osobi.
Kao tvrtka s dugogodišnjim iskustvom u području hlađenja, grijanja i energetski učinkovitih sustava, ovakva stručna okupljanja su vrijedna prilika za razmjenu znanja, povezivanje s kolegama iz struke te predstavljanje vlastitih rješenja i projekata.
Kroz brojne rasprave, prezentacije i stručna izlaganja, jasno je istaknuto kako upravo sinergija tehnologije, inovacija i odgovornog djelovanja vodi prema održivoj energetskoj budućnosti Hrvatske. Ovaj kongres nije bio samo pogled u budućnost struke, već i podsjetnik na važnost zajedništva i kontinuiranog ulaganja u znanje kao temelj napretka.